Multiseat

Multiseat je název konfigurace, kdy na jednom PC může lokálně pracovat více uživatelů. Prakticky to znamená, že se k počítači připojí další monitor, klávesnice a myš a počítač se nastaví tak, aby každý uživatel měl celý počítač zdánlivě pro sebe. Slovy reklamy: dva počítače v jednom :-).

Když pominu komerční řešení, kdy se k počítači připojí speciální krabička, které umožní zprovoznit multiseat i pod Windows (ovšem pouze se speciální licencí), tak de-facto jediným řešením (pro běžné PC) je využít systém Unixového typu – např. Linux. Tam se totiž o grafické rozhraní stará normální program (nikoliv privilegovaný nebo dokonce vlastní jádro) – tzv. X server, takže vlastně stačí spustit tyto servery dva (resp. tolik, kolik je uživatelů) a máme vystaráno. Tedy, principielně ano, ve skutečnost je situace trochu složitější a nastavení je jen pro uživatele se silnými nervy (a žaludkem).

Způsoby nastavení multiseatu

K nastavení multiseatu (dále budu používat toto označení, ačkoliv ve většině případů budu mluvit pouze o dualseatu) lze přistupovat v podstatě dvěma způsoby (tohle je můj způsob rozdělení, možná existují i jiné). Oba jsou odvozeny od způsobu, jakým X server pracuje s grafickou kartou.

V současnosti X server zabere celou grafickou kartu bez ohledu na to, kolik výstupů má (tuším, že výjimkou jsou některé grafické karty značky Maxtor). Pokud tedy máme kartu se dvěma výstupy (což většina dnešních karet má), stejně na ní 2 nezávislé X servery nespustíme (resp. nespustíme souběžně: můžeme X serverů spustit více, ale aktivní je vždy jen jeden – ostatní čekají na neaktivních konzolách). Řešení se nabízejí dvě:

  • buď přidáme další grafickou kartu
  • nebo nad X serverem – roztaženým přes oba výstupy – spustíme nějaký vnořený („nested“) server a teprve v něm vlastní uživatelské sezení

Obě řešení mají své výhody i nevýhody. Jako první jsem postavil řešení založené na dvou grafických kartách, ale poté, co jedna z karet odešla do věčných lovišť (byla z druhé ruky a ve skutečnosti vydržela déle, než jsem při její ceně předpokládal), byl jsem nucen (nepodařilo se mi sehnat vhodnou kartu) přejít na „jednokaretní“ řešení, kterou používám stále.

O obou jsem napsal stručný návod, jak na to – pokud se vám myšlenka multiseatu líbí, určitě se podívejte (pokud o multiseatu téměř nic nevíte, tak si před experimentováním radši ještě přečtěte nějaké obecné poznámky níže):

Několik poznámek

Tady je několik poznámek, které se mohou hodit těm, kteří o multiseatu slyší poprvé. Doufám, že svůj účel splní.

Proč vůbec stavět multiseat

Cena dnešních počítačů je poměrně nízká, takže stojí vůbec za to konfigurovat počítač způsobem, který není příliš rozšířený? Není lepší držet se osvědčeného modelu sdílení dat přes síť? Záleží na okolnostech. Pokud budu brát jako protějšek multiseatu poměrně rozšířené (především v domácnostech) nastavení typu server (silnější stroj s větším HDD) a klient (slabší stroj, obvykle i starší OS), tak jsem dospěl k následujícím poznatkům (jejich pořadí neurčuje jejich důležitost nebo cokoliv jiného).

  • s multiseatem rozhodně ušetříte za hardware, protože navíc skutečně potřebujete jen monitor, klávesnici a myš (takže se asi ušetří i energie – obzvláště pokud jsou obě místa využívána stejně)
  • u multiseatu odpadá nastavení sdílení dat přes síť a nutnost spravovat vlastně více nezávislých strojů
  • multiseat ale váže místa blízko k sobě, protože jste omezeni délkou kabelů od karty k monitoru (neznám maximální dosah, ale zcela určitě bude menší než dosah síťového kabelu)
  • u multiseatu jsou místa skutečně rovnocenná (výkonově, systémově i z hlediska práv)
  • multiseat jako takový je ale poměrně nové řešení (oproti síťovému sdílení), takže s ním není tolik zkušeností a pro některé aplikace může být problémem a stejně tak jeho nastavení nemusí být úplně nejjednodušší (na druhou stranu, multiseat v podstatě odpovídá klasickým Unixovým terminálům (těm ze 70. let), takže se s ním vlastně vracíme k úplným počátkům vzniku systémů typu UNIX)
  • u multiseatu jste vázáni používat na obou místech stejný operační systém (pochopitelně pokud nevirtualizujete)
  • multiseat může některé uživatele trochu překvapit – tohle sem píšu především kvůli tomu, že jsem si vzpomněl na toho zoufalce, co nám konfiguroval Internet a nehodlal pochopit, že to je jeden počítač a že tam skutečně nabídka Start není :-)

Nastavení zvuku

Jakmile jsou u počítače 2 uživatelé najednou, vyvstává problém, kdo bude mít vlastně přístup ke kterému zařízení. U některých je výlučné právo nutností (např. klávesnice), u některých lze nastavit sdílení. Někdy by se ale hodilo oboje – oba uživatelé by měli mít možnost pustit si hudbu (každý do svých sluchátek), ale pokud je v počítači 5.1 karta, tak by stačila jen jedna… To skutečně lze, ale protože je popis trochu delší, umístil jsem jej na jinou stránku.

Stránka byla naposledy změněna 15. dubna 2008 v 18.41

Vytvořil Vojtěch HorkýXHTML & CSS platné •